Будівництво

Корозія металів та способи захисту від неї

Корозія — руйнування металів та сплавів внаслідок хімічної та електрохімічної взаємодії з навколишнім середовищем.


Корозія завдає значної шкоди — до 30% вироблених металів витрачається на відшкодування втрат від корозії, їх 10% втрачається безповоротно. Щорічно втрачається 1,0-1,5% всього металу, виробленого людством.

Читайте також: Бітумна мастика.

Хімічна корозія — обумовлена взаємодією металу або сплаву з газами та рідинами неелектролітами. Хімічна корозія можлива у будь-якому середовищі, але окислювальні процеси протікають головним чином на повітрі, утворюється оксидна плівка. Іноді оксидна плівка захищає метал від корозії (якщо обсяг оксиду більший за обсяг вихідного металу). Такі плівки утворюються поверхні Al, Pb, Ni, Sn, Cr.

Електрохімічна корозія – зумовлена взаємодією металів з рідкими електролітами (водними розчинами солей, кислот, лугів), що проводять електричний струм. Якщо помістити метал розчин електроліту почнеться розчинення і розчин переходять позитивно заряджені іони металу. Два метали в розчині електроліту утворюють гальванічну пару, при розчиненні з’являється різниця потенціалів та електричний струм. Процеси розчинення керуються величиною нормального електродного потенціалу металу. Метал із вищим електродним потенціалом буде розчинятися і стане анодом. Наприклад, при контакті цинку із залізом розчиняється цинк.

На швидкість процесів електрохімічної корозії впливають домішки, концентрація електроліту, рівень напруги в металі.

Захист металів та сплавів від корозії

1. Ефективним способом захисту металів та сплавів є легування. Легувальні елементи – хром, нікель, мідь та інші добавки утворюють з основним металом тверді розчини, що підвищують корозійну стійкість сплаву. Введенням до 20% легувальних елементів одержують нержавіючі сталі.

2. На поверхню металу наносять захисні плівки, металеві та неметалічні.
Металеві плівки забезпечують хімічний (катодне покриття) та електрохімічний (анодне покриття) захист.
Катодне покриття – олово (лудіння), мідь, свинець.

Анодне покриття — хром (хромування), оцинкування, нікелювання та ін.

На поверхню основного сплаву наноситься тонкий шар захисного металу в процесі гарячої прокатки (плакування), наприклад алюмінієві сплави або латунь на сталь (біметал).

Металізація — це напилення захисного металу на поверхню (анодна та катодний захист).

Дифузійне покриття (алітування, хромування, силікування та ін.). Поверхню металу насичують атомами захисного металу шляхом дифузії.

Читайте такожОгляд основних матеріалів для будівництва будинку.

Гальванічні покриття. У гальванічній ванні під дією постійного електричного струму на поверхню сплаву, що захищається, наносять шар нікелю, хрому, цинку, які є анодом.

Емалювання. На поверхню металу наносять шар непрозорого кольорового скла (емалі). Утворення скла та змочування поверхні забезпечуються при випаленні.

Лакофарбове покриття. Утворюють газо- та вологонепроникну плівку на поверхні металу, можуть містити компоненти, що перешкоджають розвитку корозії. Сучасні лакофарбові покриття можуть складатися із двох і більше шарів.

Публікація була інформативною і корисною? Підписуйтесь на оновлення українського порталу про дачне будівництво та городництво прямо зараз, і будь-те в курсі подій.

Back to top button